IDEĀLS SUNS Jauna pieeja suņu apmācībai.

Picture  Daudzās modernās suņu apmācības metodēs mums iesaka ar suņiem strādāt darbību apstiprinošā veidā. Ir teikts, ka suņi jāapbalvo ar simpātiju izrādīšanu vai kārumiem tikai tajās reizēs, kad viņi dara to ko mēs liekam. Mēs sakām, ka suņiem ar savu uzvedību jānopelna mūsu mīlestība, bet pamatojoties uz savu pieredzi darbā ar suņiem – asistentiem, domāju, ka tā ir abpusēja mijiedarbība.

Ideāls suns
Jauna pieeja suņu apmācībai.

Ar suņu apmācību esmu nodarbojusies 25 gadus, bet tikai nesen sapratu, ka ideālam sunim ir vajadzīga tikai viena lieta. Daudziem tas ir intuitīvs jēdziens, bet nekas spēcīgāks tradicionālajā suņu apmācībā visā pasaulē nav atrasts: beznosacījuma mīlestība. Tas ir tik saprotami un vienkārši.

Daudzas modernas suņu apmācības iesaka ar suņiem strādāt to darbību apstiprinošā veidā. Esam teikuši, kam suņi jāapbalvo ar simpātiju izrādīšanu vai kārumiem tikai tajās reizēs, kad viņi dara to ko mēs liekam. Mēs sakām, ka suņiem ar savu uzvedību jānopelna mūsu mīlestība, bet pamatojoties uz savu pieredzi darbā ar suņiem – asistentiem, domāju, ka tā ir abpusēja mijiedarbība.

Es atklāju beznosacījuma mīlestības nozīmi sarunājoties un vērojot tūkstošus mājdzīvnieku īpašniekus un to partnerus,  tajā skaitā tos, kuri iesaistīti mūsu suņu asistentu programmās. Kā jau jūs varat iedomāties, tie, kuri aprakstīja savu suņu uzvedību kā ideālu bija tie paši cilvēki, kuri apgalvoja, ka visvairāk mīl savus suņus. Tālākā izpēte atklāja aizraujošu patiesību: mīlestība pret suni bija pirmā lieta un pirmsākums attiecībām. Suņi netika mīlēti tāpēc, ka ideāli uzvedās; viņi uzvedās ideāli, jo viņus mīlēja.

Vēstījums ir skaidrs: Ja vēlaties laimīgu, labi audzinātu suni, mīliet to bez nosacījumiem, gluži tāpat kā viņš mīl jūs. Tā vietā, lai uztrauktos par apmācībām un pavirši izpildītām komandām, koncentrējieties uz stipru un labu savstarpējo attiecību veidošanu. Mēs droši zinām, ka atbilstoša un vēlama uzvedība ir beznosacījumu mīlestības blakusprodukts.

Mūsu suņi jau ir eksperti beznosacījumu mīlestības niansēs. Jūsu suņa mīlestība nemazināsies, ja izvedīsiet to īsā pastaigā vai ierastās barības vietā tos barosiet ar rīsiem no ķīniešu restorāna. Viņš neņems ļaunā, ja atnāksiet vēlāk nekā ierasts vai tā vietā lai spēlētos ar viņu, pavadīsiet laiku Facebookā. Suņi mums neliek nopelnīt savu mīlestību. Viņi vienkārši mūs mīl un šī mīlestība ir ārkārtīgi spēcīga. Bieži vien mēs nesasniedzam mērķi, vēloties pierādīt, ka esam suņa mīlestības cienīgi. Paskatieties uz laiku un naudu, ko mēs tiem patērējam. Kāpēc, lai padarītu tos laimīgus, mēs tik ļoti nopūlamies? Tāpēc, ka savā sirdī mēs zinām cik vērtīgi viņi mums ir.

Sniedzot mūsu suņiem tādu pašu mīlestību, kādu tie dod mums, mēs novirzām mūsu uzmanību no tā ko viņi varētu izdarīt nepareizi uz to ko viņi jau labi dara. Šāda attieksme mums ļauj gūt maksimālu labumu no savstarpējām attiecībām. Tas ļauj mums kopā atpūsties un samazina mūsu un viņu stresa līmeni. Suņi, kuri nav nervozi, instinktīvi vērsīs savu uzmanību uz to, kas padara mūs laimīgus. Suņi, tāpat kā cilvēki, ir sabiedriski dzīvnieki, kuri intuitīvi meklē apstiprinājumu viņu sociālajai grupai – cilvēkiem ar kuriem viņi dzīvo. Patiešām, vēlme būt kopā ar cilvēkiem ir cieši ierakstīta viņu dabā un tas ir iemesls, kāpēc suņi ir tik ārkārtīgi veiksmīga suga, kas pasaulē eksistē neskaitāmos izmēros un formās.

Jauna un revolucionāra informācija, kas izriet no suņu izpētes laboratorijās veiktajiem pētījumiem, nodrošina atbalstu maniem argumentiem. Tagad mēs zinām, ka suņiem cilvēku nodrošināta aizbildniecība ir gluži tas pats, kas maziem bērniem drošības sajūta viņu vecāku aizgādniecībā un tam ir milzīga ietekme uz uzvedību. Mēs esam atklājuši, ka suņiem, tāpat kā cilvēkiem, kad tie mijiedarbojas ar saviem mīļajiem, šīs pieredzes rezultātā palielinās oksitocīna līmenis — tautā pazīstams kā “mīlestības hormons”. Oksitocīna pieplūdums suņiem ieslēdz sociālos gēnus, palielinot tiem spēju nolasīt un saprast cilvēkus.

Saprotot, ka mūsu suņiem – asistentiem uzmanība jāpievērš attiecību veidošanai, mēs izmantojam pieeju ko sauc par „Uz attiecībām balstītas komandas izvēles mācību”. Kaut arī mēs  savu programmu esam izstrādājuši un pilnveidojuši suņiem – asistentiem, pieeja programmas metodikai ir atvērta visiem suņiem. Pirmkārt, mēs pievēršamies spēcīgas saiknes izveidei, veicot praktiskas darbības. Piemēram, barojam mūsu suņus ar roku tik bieži, cik vien tas ir iespējams. Ar suņiem sarunājamies draudzīgi, ar cieņu un laipnību. Vairākas reizes dienā ar viņiem rotaļājamies (vilkšana ir mīļākā rotaļa, lai gan mēs esam uzmanīgi, ļaujot tiem biežāk uzvarēt nekā zaudēt). Izzinām suņiem patīkamākās pieskārienu vietas masāžu un glāstu veidā un, skatoties uz viņiem, mēs smaidām, lai viņi zina, cik mēs viņu klātbūtnē jūtamies laimīgi. Mēs respektējam viņu privāto dzīvi un atpūtas nepieciešamību. Vienmēr paturam prātā, cik mēs esam laimīgi, ka mūsu dzīvē viņi ir.

Kad esam ieguvuši mūsu suņu uzticību un izveidojuši ciešu kontaktu, mēs palīdzam mūsu suņiem attīstīt pašpārliecinātību. Mēs to darām, mudinot suņus attīstīt jaunas iemaņas, spēju saprast un sazināties ar  „Jā” un „Nē” palīdzību, atrast lietas, izmantojot savu apbrīnojamo ožu un saprast cilvēku valodas vārdu nozīmi. Nepieciešamības gadījumā tas ļauj suņiem sekot mūsu vadībai, vienlaicīgi sunim saglabājot pašnoteikšanās iespējas, kas ir svarīgi viņa garīgajai labklājībai. Ļaujot tiem brīvi justies un izzināt pasauli ap sevi, mēs pārliecināmies par mūsu savstarpējo saišu un attiecību drošību.

Mēs visi suņu apmācības  jomā esam strādājuši pārāk grūti. Tam nav jābūt tik sarežģīti. Viss, kas mums jādara, ir jānodrošina mūsu suņiem un to pašu beznosacījumu mīlestību, kuru viņi tik labprāt sniedzat mums. Pārējais viss nostāsies pats savās vietās.
Uz brīdi Iedomājieties, cik daudz laimīgāki mēs visi būtu, ja mēs mācētu mīlēt bez nosacījumiem, ne tikai mūsu suņus, bet ikvienu, kas mums nozīmīgs. Tas ir cēls mērķis – mīlēt bez gaidām nav viegli. Bet mēs varam praktizēties ar mūsu suņiem. Apgūstot koncepciju, kurš gan pratīs to labāk?


Materiāla avots: Jennifer Arnold; Through a Dog’s Eyes; 2015

Picture