DABAS PRAKSE

Picture  Mēs visi esam „dabas bērni”. Tomēr fakts ir arī tas, ka mēs un mūsu mājdzīvnieki pamazām attālināmies no dabas. Mēs dzīvojam tehnoloģiju progresa pasaulē. Dzīvojot pilsētās, elpojam gaisu, kas satur dažādus piemaisījumus un atstāj nelabvēlīgu ietekmi uz mūsu organismu. Mēs esam pieraduši elpot mākslīgās smaržas un savu organismu nemitīgi pakļaujam stresam, spriedzei, kas izsauc neizdzēšamas izmaiņas psihiskajā un emocionālajā stāvoklī.

 

KĀ DZĪVNIEKIEM STRĀDĀ AROMATERAPIJA?     Dzīvniekiem tāpat kā cilvēkiem ēterisko eļļu vai HIDROSOLU pielieto inhalāciju veidā (ieelpo) vai iemasējot (atšķaidot ar bāzes eļļu) to ādā.
Suņa deguns sajūt smaržu un viņa smadzenes apstrādā molekulas. Dzīvnieka organisms izdala ķīmiskas vielas, kam piemīt nomierinoša, atjaunojoša vai sāpju mazinošs efekts. Šīs molekulas tiek apstrādātas, iekļūst asinsritē un visā dzīvnieka ķermeni.

ĪSUMĀ PAR ZIEDŪDEŅIEM

Dažkārt apjukumu var radīt daudzie nosaukumi – ziedūdens, destilāts, hidrolats, hidrosols. Kurš tad ir īstais?

Ziedūdens jeb precīzāk hidrosols ir ēterisko eļļu ražošanas blakusprodukts vai arī tieši ziedūdens ražošanai paredzētā destilācijas procesā iegūts kondensāts. Patiesībā ziedūdens nav īsti precīzs šī produkta nosaukums, jo destilēšanā izmanto ne tikai ziedus, bet arī augu saknes, lapas, koka mizu u.c. auga daļas. Nosaukums ir saglabājies vēsturiski, kad ar tvaika destilācijas metodi ziedūdens tika iegūts tieši no ziediem (rožu, lavandas) un šie aromātiskie ūdeņi tika plaši lietoti kā parfīmi.
Kādreiz ziedūdens tika uzskatīts par ēterisko eļļu ražošanas atlikumu un tā terapeitiskās īpašības netika pietiekami novērtētas, taču mūsdienās tas ir vērtīgs produkts, ko plaši izmanto aromterapijā un kosmētisko līdzekļu ražošanā.

ATCERIETIES:

• Ziedūdens īpašības atbilst auga ēteriskās eļļas raksturojumam, bet tā iedarbība ir daudz reizes maigāka
• Ziedūdeni var droši lietot tieši uz ādas, tas nav jāatšķaida
• Aromāts var nedaudz atšķirties no attiecīgā auga ēteriskās eļļas aromāta
• Ziedūdens smarža var atšķirties no dzīva auga ziediem, jo attiecīgā ziedūdens ražošanā iespējams tiek izmantotas citas auga daļas
Produktu, kas ir iegūts ūdeni vienkārši sajaucot ar ēteriskām eļļām vai smaržeļļām, nedrīkst saukt par ziedūdeni, jo tas nav īsts ziedūdens tādā izpratnē kā hidrosols un tam nepiemīt šī produkta vērtīgās īpašības. Turklāt tas var nelielā daudzumā saturēt arī alkoholu un sintētiskās smaržvielas.

Aromaterapija iedarbojas uz slimību cēloņiem, nevis sekām. Pareizi izvēlēti aromaterapijas produkti iedarbojas nomierinoši, stimulējoši, tie spēj dziedināt un stimulē organisma aizsargspējas un  imunitāti.

KĀDI IR IEGUVUMI NO AROMATERAPIJAS DZĪVNIEKIEM UN CILVĒKIEM?

• Ēteriskajām eļļām piemīt antiseptiska, pretmikrobu, detoksikācijas un atjaunojoša iedarbība
• Palīdz emocionālu problēmu gadījumos, piemēram, trauksme un stress.
• Aromterapija var palīdzēt fiziskām problēmām, piemēram, ādas problēmas, kaitēkļu aizsardzība u.c.

Ēteriskās eļļas ir ļoti koncentrētas. Iespējams dzīvniekam nav problēmas ar augu, bet var būt negatīva reakcija uz ēterisko eļļu. Dabīgs ne vienmēr nozīmē, ka ir drošs. Hidrosols ārstnieciski iedarbojas tikpat efektīvi kā ēteriskās eļļas, turklāt dzīvnieki to uzņem labāk, jo smarža ir maigāka.

KĀ LIETOT?

EMOCIONĀLU PROBLĒMU GADĪJUMOS

Ar Hidrosolu viegli apsmidziniet suņa galvu rajonā aiz ausīm vai samitriniet rokas un ar tām noglaudiet suni ap tā seju vienu vai divas reizes dienā. Nekad nesmidziniet hidrosolu sunim sejā. Izbraukumu laikā, nemiera, satraukuma un stresa situācijās izmēģiniet lavandas ziedūdeni. Suņiem, kuri paliek ilgu laiku mājās vieni, varat izmēģināt lavandas, kumelītes vai asinszāles hidrosolu ar kuru samitriniet kādu lietošanai vairs nederīgu T-kreklu un atstājiet to suņa uzturēšanās vietas tuvumā.
Hidrosolus var lietot arī  iekšķīgi.

Lietojot kā HOMEOPĀTISKU līdzekli hidrosola devas –

Akūtas fiziskas problēmas suņiem – 1-50 pilieni uz 100 ml ūdens; kaķiem – 3-10 pilieni uz 100 ml ūdens
Hroniskas fiziskas problēmas suņiem – 1-20 pilieni uz 100ml ūdens; kaķiem – 1-10 pilieni uz 50ml ūdens
Emocionālas dabas problēmas 1-10 pilieni uz 100ml ūdens; kaķiem – 1-10 pilieni uz 50ml ūdens
Trauma 1-3 pilieni uz mēles; kaķiem – iesmaržināt ar 1 pilieni ķepu vai aiz auss.

ATCERAMIES, KA MĒS RUNĀJAM TIKAI PAR 100% DABĪGIEM ZIEDŪDEŅIEM, BEZ JEBKĀDĀM PIEDEVĀM, TURKLĀT LIETOŠANAS GADĪJUMĀ VIENMĒR IR VĒRTĪGI KONSULTĒTIES AR VETERINĀRSTU – HOMEOPĀTU.


    Izvēloties hidrosolu, jūs varat vadīties pēc šī īsā apraksta. 

Protams, laba hidrosola pagatavošanai ir nepieciešams speciāls aprīkojums un pats gatavošanas prosess  ir māksla un zināšanas, bet, izmantojot ekoloģisku dabas materiālu, vieglu hidrosolu mājas apstākļos var pagatavot ikkatrs. Interneta resursos ir pieejama pagatavošanas pamācības. SIA “Calendula” vadītājas Laura Bāliņas mācību stunda –
https://www.youtube.com/watch?v=1t99GipAtg4

Picture